Príprava povrchu kovov na chemickú úpravu:
Pred samotnou chemickou úpravou povrchu je nutné zbaviť výrobky okoviny (odpadávajúce šupinky pri zváraní), otrepov, zabrúsiť zvary..
Chemická predúprava povrchu kovov (hliník, zinok, železo a meď)
Účelom chemickej úpravy povrchu pred lakovaním je zabezpečiť priľnavosť náteru, požadovanú protikoróznu odolnosť a zabrániť vzniku chýb náteru.
Princíp chemickej úpravy povrchu výrobku:
1. odmastenie
– používame prípravky a prídavok zmáčadla pre zvýšenie odmasťovania – znížia povrchové napätie plôch a účinnejšie odstránia organické nečistoty ako olej a mastnotu.
– vytvorenie konverznej amorfnej vrstvy použitím chemických prípravkov na báze kyseliny hexafluorozirkoničitej a jej komponentov – NANOTECHNOLÓGIA (neobsahuje fosfát, ťažké kovy ani prchavé organické zlúčeniny). Táto vrstva z hľadiska koróznej odolnosti plne nahradzuje železnatý fosfát aj fosfát zinočnatý.
2. oplach vodou
– čistenie.
3. oplach demineralizovanou vodou
– veľmi kvalitná voda zbavená akýkoľvek minerálov a iných látok.
4. pasivácia (bezchrómová)
– kvapalná chemikália, ktorá sa používa na konečné utesnenie povrchu kovov ako sú
hliník, zinok, železo a meď pre zvýšenie priľnavosti farby a zvýšenie protikoróznej
odolnosti
5. oplach demineralizovanou vodou
– pre ďalšie spracovanie výrobku je nutné odstrániť zbytky roztoku.
6. sušenie.
Všetky tieto kroky sa vykonávajú postrekom (nie ponorom) prostredníctvom dýz.
Zvlášť do pozornosti dávame pasiváciu. Úplne nahrádza železité aj zinočnaté fosfátovanie. Základom prípravku na pasiváciu sú veľmi reaktívne silany, ktoré pri reakcii s povrchom kovu vytvoria chemickú väzbu – zasieťovanú anorganickú vrstvu na povrchu materiálu. Touto bezfarebnou vrstvou- filmom, ktorá tvorí bariérový efekt, zvýšia koróznu odolnosť materiálu najmä kombináciou s následnými práškovými farbami. Pasivačná vrstva je hrubá od 50 do 100nm a je stabilná pri atmosférických podmienkach. Používame prípravok, ktorý je multimetalický – to znamená že ho možno použiť na povrchovú úpravu ocele, hliníka, ako aj žiarovo alebo galvanicky pozinkovaného materiálu.
Na výrobky zo železa jednoznačne odporúčame použiť aj pasiváciu z dôvodu zabránenia rozširovania už vzniknutej korózie, ktorá ani nemusí byť voľným okom viditeľná. Na výrobky z hliníka určené do exteriéru je tiež vhodné použiť pasiváciu. Nutnosť použitia pasivácie sa určí na základe klasifikácie prostredia (stupňa koróznej agresivity).